reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

¿Que diferencias hay entre plaguicidas y fertilizantes?
what is the product of 543 and 36
Which expression represents the difference of (8x-5y) and (2x-y)?
can someone give me the correct answers for all of the unanswered question. the question are in the picture below. plllllllllllllllllllllllllllllllllllllleeeeee
For the first time, the U.S. was viewed as?
William Wordsworth is considered one of the central writers of the Romantic period because his poems
Which polarizing vegetable is always eaten at a British Christmas meal
During Jefferson's administration, which of the following represented his tenure? 1. He believed the power of his government depended upon its popularity. 2. Je
One of the most common feet or foot of meter in the English language is: 1.) The trochambic foot 2.) The tetrambic foot 3.) The hexambic foot 4.) The iambic fo
What is the relationship between the size and weight of an object and the amount of friction that is present?