jake443 jake443
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

a pet store sold 245 cans of cat food last weekend for a total of $90.65. what was the price per can?

Respuesta :

Creati
Creati Creati
  • 03-07-2018
Hello!

[tex] \frac{price}{amount} = unit-price [/tex]

Price = $90.65
Amount = 245

[tex] \frac{90.65}{245} = 0.37[/tex]

The price per can is $0.37

Answer Link

Otras preguntas

When would the government be allowed to limit what people say?
Consider the sequence: 8;18;30;44. Write down the next two terms of the sequence
What is the structure of the government
What does GCF stand for?
Lithium, the number-three element on the periodic table, has a mass that is twice that of hydrogen. true or false?
Our environment provides us with vital processes called ecosystem services. a. True b. False
Clues to what ancient climates were like come from all of the following EXCEPT a. fossil trees. b. very old weather records. c. fossil tree rings. d. an
Find the x-intercept of the parabola of with vertex (1,20) and the y-intercept (0,16). write your answer in this form: (x1,y1),(x2,y2)
What is the main function of a boat trailer's safety chains?
This program makes a monthly payment to anyone who is 65 or older, blind, or disabled. a. Medicare b. food stamp program c. Supplemental Security Income d.