anthonyleetjboyd anthonyleetjboyd
  • 03-08-2018
  • Mathematics
contestada

at a price of 4.89 per pound, what is the cost 3.95 pounds of deluxe mixed nuts?

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 03-08-2018

[tex] \bf \begin{array}{ccll}
\${data-answer}amp;lbs\\
\text{\textemdash\textemdash\textemdash}&\text{\textemdash\textemdash\textemdash}\\
4.89&1\\
x&3.95
\end{array}\implies \cfrac{4.89}{x}=\cfrac{1}{3.95}\implies \cfrac{4.89\cdot 3.95}{1}=x [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

what are three major water problems in southwest asia?please help!
1) Elizabeth works part-time to help pay for college. She has worked for the last 14 days without a day off for a total of 48 hours. Depending on her schedu
is the earth getting heavier
whats the integral of 1/X
4/3v^2x -5/6vx^3 what is this answer for algebra
What did Enlightenment thinkers believe predated society and was superior to the laws of the church or the state?
how many peanuts will each person get if 3 people share 1/5 pound of peanuts equally write and solve a division equation to represent the problem
who the famous artist in our time
outlaws of the Wild West were heroes of their time
briefly describe Theodore Geisel's career in advertising