howardbrown805 howardbrown805
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

the weekly cost per person to rent a cottage on a lake varies inversely with the number of people who share the cost..4 people share the cost, each one pays $312.write an equation relating the cost per person c and the number n of people who share the cost.

Respuesta :

JiakSai
JiakSai JiakSai
  • 04-09-2018

Total cost = $312 x 4 = 1248


Number of people = n

Cost per person = c


c = 1248/n

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP! WILL GIVE 100 BRAINLIST IF CORRECT!
what woman flight to create legislation to help the people
E.B. Henderson is typically referred to as "The Father of Black Basketball" a. True b. False
Match the quotes with the literary devices the use paradox oxymoron
Most junior loans that are negotiated today are secured from:A) Life insurance companiesB) Commercial banksC) Thrift institutionsD) Private individuals or group
3. Identify the foreign key(s) in the Session table. a. SessionDate b. PatientNum, TherapyCode c. PatientNum, TherapistID d. PatientNum, TherapyCode, TherapistI
I am so sad, what should I do to make me feel Better
Which figure is a translation of Figure 1?
3. Which linear equation represents the line graphed below? ​
What percentage is 13 dollars of 16.25