girlnagirlie6791 girlnagirlie6791
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

Erica spent a total of $48.90 buying supplies to make smoothies. She bought a blender for $30 and bought 6 pounds of strawberries. What was the price per pound for strawberries?

Respuesta :

UndeadDabber UndeadDabber
  • 01-11-2018
Ans: The price per pound of strawberries is $3.15.
Ver imagen UndeadDabber
Answer Link

Otras preguntas

What was the name of Queen of England?
a conclusion of the walking dance
Yo pienso ganar el partido.
what is 1/10 of 0.002
If a patient develops reflex tachycardia from taking Imdur, give what? a) An additional dose of Imdur b) A beta-blocker like metoprolol c) Decreased fluid intak
I need to buy a new ............. a) pair of jean b) some jeans c) jeans d) none of the above
Describe the Following Terms and Concepts
In a rectangle, the ratio of the length to the width is 5: 2. The length of the rectangle is 13.875 feet greater than the width. What are the perimeter and the
Which personality trait best fits this description? A ella le gusta pintar y tocar los instrumentos musicales. A. artística B. simpática C. amable D.
You are dispatched for a patient who called 911 after what was reported to be a fall from a ladder. On your arrival, the patient admits to having been injured d