justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

For a class, Mrs. Hawk broughtin 7 different packages ofcolored pens. The teacherrandomly selects 2 packages.How many differentcombinations are there?​
Explain how southerners used states’ rights to justify owning slaves please
Factor the equation. X2-15x+50=0
What is full form of PASS?Press, Aim, Squeeze and SweepPress, Action, Squeeze and SweepPull, Action, Squeeze and SweepPull, Aim, Squeeze and Sweep​
Who makes up the house of representatives
Describe two of the reasons the United States felt compelled to enter World War II.
Solve x is less than or equal to 0 and x is greater than or equal to -4
Hi. Please i need help with this question. Please show workings.​
I believe this is pretty easy but it's: solve for x using common denominators 3/4(x+2)=x/(x+3) Answer choices below:
Dr. Denscombe randomly assigned 10 participants to drink a caffeinated beverage and another 10 participants to drink a noncaffeinated beverage. He then recorded