heemythecreator heemythecreator
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Write an equation for all of these:

1. Six more than the total of N and two.

2. Four increased by three times a number.

3. The half of the product of X and Y.

Respuesta :

giannaskye
giannaskye giannaskye
  • 02-11-2018

1. (n+2)+6=?

2. 3n+4=?

3. x*y/2

Answer Link

Otras preguntas

Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
How many neighbors does Greece have and what countries are they?
Mr Johns bought 8 packages of hot dogs for a cook out. The total cost of the hot dogs was $24. Which of the following number sentences could be used to determ
using a diaphragm can protect a person from STDs True or False
Why did the Founding Fathers Write the Declaration of Independence
Which phrase best completes the conversation? Eduardo: No tengo tiempo para salir a pagar mis cuentas. Víctor: Puedes ______________, así no necesitas salir d
Melting snow ponds and water found in rolls are examples of
The dozing, half-awake state often seen in newborns is called:
before the civil war, the idea of popular sovereignty meant the territory's status on free or slave state would be decided by a majority vote by the people livi
the quotient of a number and three is equal to negative eight