Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

Was captain jack sparrow real? Bc like he was lowk bad as
One of us is lyingWhat did Addy dare TJ to do? Drink Kiss her None of the above Both of the above​
Cómo entiende la campaña de pienso luego público teniendo en cuenta el material analizado ​
to become a state people in each territory wrote a constitution because
Len has 3 strips of construction paper. Each strip is the same size and a different color-red, yellow, and pink. He tapes the strips together to make a rectangl
PLZZZZ GIVING BRAINILEST
y ∝ √ x If y = 45 when x = 81 find, y when x = 225
Please Help Marking Brainliest Part A Which statement best describes AI in "Robots Are Cool, but AI is the Future"? AI is less valuable than robots. AI complete
When it comes to latent print deposits for fingerprints, what are the two categories of surfaces? Provide at least one example of each category.
h(x) = -3x3 - 2x2 - 7 h(-4) = ? a -153 b -231 c 153 d 231