hopealicea hopealicea
  • 03-04-2016
  • Mathematics
contestada

4 gallons of low-fat milk cost $13.80 find the cost of 6 gallons of low-fat milk

Respuesta :

bbop66 bbop66
  • 03-04-2016
Divide $13.80 by 4, then multiply by 6 to get $20.70
Answer Link
Waffletuffle
Waffletuffle Waffletuffle
  • 24-10-2021

Answer:

20.70

Step-by-step explanation:

13.80 divided by 4 and then mutiply by 6 and you will get 20.70

Answer Link

Otras preguntas

When was William Shakespeare born
A pound of seedless red grapes costs $2.75. Drew must spend less than $9.35 on a bunch of seedless red grapes.Inequality:Solution:Interpretation:
When was William Shakespeare born
What three islands are located off the East African coast
Solving systems by elimination: 2x + 4y = -4 3x + 5y = -3 Please show me your work so I can do the rest myself. Thanks!
When was William Shakespeare born
If the speed of an object is tripled, its kinetic energy will be
.is a pot holder a conductor or a insulator
Trying to translate word problems. Five times the sum of 3 and twice some number is 70. what is the number?
Does the depth of a pan affect how water freezes?