spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP Keaton drew an equilateral triangle on the computer. If the perimeter of the triangle is 29.4 centimeters, the length of a side of the triangle is .
what body system does dialysis perform a function for ?
An airplane covers 94 miles in of an hour. The plane can cover how many miles in 6 hours.
Minerals is the determiner of the prosperity a nation . Give reasons ​
how do I find ratio​
the value of x if N is between M and P, MP=60, MN=6x-7, and NP=2x+3
Brainest for best response! What is volume? Describe the standard units of liquid volume. What is mass (weight)? Describe the standard units of mass.
Read the passage. Later I had more crazy tests today. The nice lady who gave it me told me the name and I asked her how do you spellit so I can rite it in my pr
simplify the expression (7-2)^2+(6-2)^3
Which two details are most important to include in a summary of the excerpt