lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
How many 5 letter combinations can be created from the letters in the word friendly?
I need help with 23-25, you can only explain one, I think I might be able to do the rest.
Find the value of X.
Suppose you wanted to be able to see astronauts on the moon. what is the smallest diameter of the objective lens required to resolve a 0.67 m object on the moon
How many strings of eight english letters are there that start with a vowel, if letters cannot be repeated?
What was one important achievement of Nelson Mandela?
Read the question. When was the United States Constitution signed? This is an example of what type of question? A) On Your Own B) Right There C) Think and S
need help must bring back to my school August 8
100 points! NATIONAL SECURITY! Which of the following distinguishes U.S. national security policy in the late 18th-century from 21st-century national security