bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 04-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-pint carton of fruit punch costs $1.80. What is the price per quart

Respuesta :

MathPhys
MathPhys MathPhys
  • 04-06-2019

Answer:

$0.90

Step-by-step explanation:

1 quart = 2 pints

Write a proportion:

$1.80 / 4 pint = x / 2 pint

Cross multiply:

4x = 3.60

Divide:

x = 0.90

The price per quart is $0.90.

Answer Link

Otras preguntas

How many quarts in 24 pints?
What does compris mean in French ???
What features of the Chinese form of government did the mongols adopt?
How did southeast asia's colonial history produce increased tensions in vietnam ?
If A+B=76  and A -B=38 whats A divided by B
Which text exemplifies the anti-Victorianism prevalent in the early twentieth century? a) Eminent Victorians b) Jungle Books c) Philistine Victorians d) The
How Do Clownfish Catch Their Food?
What features of the Chinese form of government did the mongols adopt?
What would be m minus 4 in an algebraic expression
57% of 109 is what number? plz help