sinai59
sinai59 sinai59
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

Fred spends $3.15 on 4 1/2 pounds of peanuts. How much did he pay for each pound of peanuts

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 05-09-2019

Answer:

3.15/4.5 = .70 per pound of peanuts he paid for

Answer Link

Otras preguntas

According to ChooseMyPlate.gov, which food group should constitute the smallest portion of our diet? a. Grains b. Vegetables c. Milk products d. Meat and beans
A box of nutmeg weighs 1.56 grams. if there are 22 teaspoons of nutmeg in the box, how much does one teaspoon of nutmeg weigh? (round your answer to the nearest
1-part B 2- part B 4- 5- Please someone help I don’t understand
What are the potential hazards relating to injuries
An urn contains 25 marbles. 15 are red, 8 are orange, and 2 are blue. you select two marbles. what is the probability of getting a red marble on the first draw
What is perceiving cause and effect relationship
a car is traveling at 5 m/s. how far has it gone in 12 seconds
According to the text, many psychologists with a behavioral orientation are turning to an emphasis on _________ in behavior and on minimizing the importance of
In shooting in Elliphant how do the Burmese view the English?
You would more likely give your friends a number of blocks to go east and then a number of blocks to go north. what would these two numbers be?enter the number