erinchewning38 erinchewning38
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

At the school cafeteria you could get three slices of pizza for $5.94 at this rate how much would seven slices cost in dollars and cents

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-10-2019

5.94/3 = 1.98

1.98 * 7 = 13.86

It could cost $13.86 for seven slices of pizza.

Answer Link
sofietyeweirdo
sofietyeweirdo sofietyeweirdo
  • 02-10-2019

Answer:

$1.98

Step-by-step explanation:

divide 3/ 5.94

Answer Link

Otras preguntas

what types of units are used to describe area?
1. What is the empirical formula for a compound containing 63.8% N and 36.2% O? a. N₂O₅ b. N₂O₃ c. NO₂ d. NO e. N2₂O
Indicate true or false as to whether the following equation is quadratic 2x-4x+1=0
Sacha has 4 quarters in her pocket.she has 6 timés as many quarters in her piggy Bank. Draw a picture to show thenumber of quarters sacha has in her piggy Bank.
A pea plant is heterozygous for height (Tt). Which allele will be carried by a pollen grain produced by the plant?  A.T only  B.t only  C.T and t  D.T or t
Explain why shorelines are always changing
8k-1=15 ? Help I have a question were we have to work this out what do I do?
You can divide any parallelogram into two matching triangles. How is this useful?i need to know this answer right now please
What was the purpose of the pure food and drug act of 1906?
How do you solve x²-10x+9=0 by completing the square?