makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

When solving an inequality when is the sign reversed?
Find the geometric mean of 275 and 11 275/x=x/11 x^2= 3025 x=sq rt 3025 now I'm not sure what to do.
The 4 in 0.47 stands for
Who was the first photographer?
30% of what equals 18
Which ordered pair is a solution to the equation 3x + 5y = 9? A. (–2, –3) B. (2, 3) C. (–2, 3) D. (2, –3)
What does the national endowment for the arts support?
The LCD of 1/2 and 3/4 is 4 how would u rewrite 1/2 using the LCD as the denominator
What was the main reason why they wanted then blacks to leave the south?
At a local hospital, 35 babies were born. if 23,were boys, what percentage of the newborns were boys?