loserarjunie loserarjunie
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

Paula pays 19.92 for 2.4 of walnuts. What is the price per pound of walnuts?

Respuesta :

akbarmohd701 akbarmohd701
  • 02-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

She pays 19.2 for 2.4 walnuts

Price of 1 walnut = 19.92÷2.4 = 8.3

Answer Link
spiderakari
spiderakari spiderakari
  • 24-09-2020

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

Paula paid 19.2 for 2.4 pounds of walnuts

Price of 1 walnut = 19.92 and 19.92 ÷ 2.4 = 8.3

Answer Link

Otras preguntas

What INVERSE OPERATION is used to solve the equation x/7=5?
Find the 9th term of the geometric sequence whose common ratio is 1/3 and whose first term is 2.
Pls Help me 30 points and will mark you the Brainliest
1/2,7/8,3/4 in least to greatest order
A sample of propane, C3H8, occupies 1.73 mL when the pressure is 320 torr at 30 C. What is the volume at STP
Which is the anthropological category promoted by Donna Haraway as a framework for interpreting the environment
need help please thanks
You have a large square that is divided into 20 smaller squares. If you shade in 75% of the smaller squares, how many are shaded in?
MLA Citations Quiz (There are 5 more questions) When listing your sources in a Work Cited or a Bibliography page, you always list them in what order? A. Alphab
Does silicon need to be processed before it can be used