cottoncandy1281 cottoncandy1281
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

The cost for n students to attend a workshop is 7n+12 dollars. What is the cost,in dollars for  students to attend?

Respuesta :

SMZ
SMZ SMZ
  • 04-10-2014
You would divide both 12 and 7n by 7. To isolate the variable. You end up with 5+n. You can not say 5n because you cannot combine unlike terms. Your answer would be 5+n. Hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

What was an effect of the decline of feudalism?
the unit rate is 4 quarts per gallon how many quarts in 18 gallons
how did photosynthesis start?
why should firefighter not wear silk
just 5 and 10 only answer the question
If a fruit fly develops legs on its head instead of antenna, what is the most likely reason? A - Chromosomal non-disjunction resulting in extra sets of genes B
7,599 divided by 17 using a area model
What is the slope of the line that passes through the points (5,-3) and (-1,-2)? Show Your Work
Which are characteristics of a gas? (Select all that apply.)It cannot move.It fills the container it is in.It can be compressed.It has a fixed volume.
8 teams dived 23 pizzas equally