mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Look down for question
Micah is thinking of a two digit number. it is a multiple of 6 and 12. is a factor of 108. the sum of its digits is 9. what number is Micah thinking of
What was one effect of the Interstate Highway Act of 1957?
An airplane flies a distance of 650km at an average speed of 300 km/h. How much time did the flight take?
Help? Which of the following best describes clear-cut logging? A. It is the method by which logging mills process raw timber. B. It is the process of completely
Rewrite 2 x 5 as the same number added to itself over and over
Fifty is what percent of 40? A. 20% B. 80% C. 110% D. 125%
During the first phase of a district court trial, a _____ hears the charges against the defendant and issues an indictment.
Identify the basic structure of a chemical equation?
Why the federal government was unable to maintain order in the new nation?