Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Don't know what to do :\\
What is one reason the English colonists and American Indians were peaceful at first English settlers gave American Indians gifts The group traded things they b
If the acute angles in a right triangle are in the ratio of 5:4 find the measure of the smallest angle
Which body system relies on enzymes to carry out its main function? A. The digestive system B. The endocrine system C. The skeletal system D. The ex
someone please help ASAP!!!!! SERIOUS ANSWERS ONLY!!!!!!
Decide whether the sentence is correct or incorrect as written. Yo no conoco a ella.
Climate change definition environmental science
this is gonna be the death of me
What is the solution to the equation -5(5-(a+1))=9-(5-(2a-3))?
The particles of a suspension are dissolved into the solvent true or false