xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

an ice Cream truck driver determined he made 3.78 after selling 3 ice CREAM bars (using the equation y=kx) how much would earn if he sold 6 bars

Respuesta :

aliannacosta05
aliannacosta05 aliannacosta05
  • 01-02-2020
$3.78/3 bars = $1.26 per bar. $1.26 times 6 bars equals $7.56
Answer Link

Otras preguntas

there are 2 pieces of licorese and 3 people how do u get every one a equal amount
Fatigue can be both ________________.
Write an equation of a line that does not have a y-intercept
The LCM of two numbers is 60. The difference of two numbers is 3.
The label on a juice carton says there are 50 calories in a 4 ounce serving of juice. If Arthur drinks 12 ounces of juice, how many calories will he consume? A
what was the source of nubia's wealth
What is the gcf of 18a, 20ab, and 6ab
A sequence is defined recursively using the equation f(n + 1) = f(n) – 8. If f(1) = 100, what is f(6)?
What does 7a + 21b + 42c equal?
Carl spent 12.5% of the money in his pocket on dinner. His dinner cost $15.25. How much did he have in his pocket?