travonsmall1998ts travonsmall1998ts
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

A store is advertising 3 boxes of cereal for $1.95 each. What expression. Would be used to find how much 3 boxes costs?

Respuesta :

mathias19
mathias19 mathias19
  • 01-02-2020
1.95x3 or yx3 because thats how multiplication works
Answer Link

Otras preguntas

I need help on Problem 2.11
A mí también me gusta visitar todos los lugares turísticos.
I need some sentence examples on how to use the "personal a" grammar rule in spanish. I just need to clarify on when and when not to use this grammar rule. Than
A container holding 12 ounces of a solution that is one part alcohol and two parts water is added to a container holding eight ounces of a solution that is one
A school district hired a school bus driver without conducting a multi-state criminal background check; a background check was conducted only in the state in wh
Find the volume. 12 8.54
Which of the following is true? Overhead costs are often affected by many issues and are frequently too complex to be explained by any one factor. The departmen
Is y + 5x^2=-4 a quadratic function? yes or no​
The best explanation of the moon illusion is ________. the apparent distance hypothesis the cultural bias hypothesis the top-down processing hypothesis the angl
Select to show the energy of pendulum 1. Be sure that friction is set to none. Drag the pendulum to an angle (with respect to the vertical) of 30∘, and then rel