janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

which is greater 4.4 or 4.044
What is the answer to 6[3+7(4-2)]
what is 59424.77 rounded to the nearest square mile
a number greater than 40 whose prime factorization contain 3 prime numbers that do not repeat
In Virginia, colonists who could pay their way across the Atlantic were granted 50 acres of land to lease for a modest rental fee. The term for such an arrangem
What is the expanded form of 249,104,330
What piece of kitchen equipment operates between 1 -4 degrees celsius
Please explain why you add to find the sum of two negative integers, but subtract to find the sum of a positive and a negative integer. Use a number line or cou
What was the name of the document martin Luther posted on the doors of castle church?
90 is 1/10 of what? please.