lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

Drew currently walks two miles every day after school but wants to take his workout to the next level. Which of these changes would you suggest he make to his r
0.727272 as a fraction
The people of Sumer planted wheat and irrigated their fields in order to have a surplus of food. a. True b. False
3x+15-7x=-7 solve for x
a king or queen rules the country
The people of Sumer planted wheat and irrigated their fields in order to have a surplus of food. a. True b. False
491852 rounded to the nearest hundred thousand
.304 in expanded notation
The English document that laid the groundwork for judges in the US to rule based on precedent is known as the
What factor was important for the creation and maintenance of the Pax Romana?