kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

mary ann and carlos are each saving for new scooters. Their savings are shown. Let x represent the number of hours each person works y represent the total earni
70% of the 60 coffee mugs at Zeke's Pancake House are dirty. How many dirty coffee mugs are there at the pancake house?
Which ones match jendndkdnd
Suppose you cut open a leaf in cross section and observed stomata on both the upper and underside of the leaf. What would you classify this leaf as, a Monocot o
What does chlorination do?
The first battle of the Revolutionary War was the Battle of __________________. a. Bunker Hill c. Concord & Lexington b. Saratoga d. Yorktown Please select
Which equation represents a line which is perpendicular to the line 3x - 8y = -16?
Write the equation in standard form. y+7=−32(x+1)
can someone please answer this ‍♀️
Is there a simple machine that can be used for all purposes?​