leurisvargas leurisvargas
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

3)
Find the estimated cost of a dozen pencils if 18 dozen pencils cost $42.60.

Respuesta :

kellyd14 kellyd14
  • 10-04-2020

Answer:

$2.37 per dozen

Step-by-step explanation:

$42.50/18=$2.37 per dozen

Answer Link

Otras preguntas

describe the montgomery bus boycott
Se va a colocar una escalera que mide 5 metros (m) de longitud sobre una pared. El fabricante de la escalera recomienda que, por seguridad, el ángulo que forme
Can someone help me with this question
The images depicted in this frieze reflect the effects of which of the following turning points? A. Founding of Islam B. Neolithic Revolution C. Voyages of Ch
HELP PLEASEIWJDO!NWDIOJQWILD
PLEASE QUICKLY. I'll give BRAINLIEST. A sample contains 25% parent isotope and 75% daughter isotopes. If the half-life of the parent isotope is 72 years, how ol
Someone please help me thank you
Graph the system of linear inequalities
A cylindrical package to be sent by a postal service can have a maximum combined length and girth (perimeter of a cross section) of 141 inches. Find the dimensi
Elena is feeding her neighbor's dogs. Each dog gets 2/3 cup of dog food, and she uses 3 1/3 cups of food. How many dogs does her neighbor have? 5 5/8 cups of wa