alexramirez01219 alexramirez01219
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 12 pencils cost $0.96. At this rate, how much would 100 pencils cost?

Respuesta :

lynseyatanner lynseyatanner
  • 02-04-2020

Answer:$8

Step-by-step explanation:

Answer Link
8040108982 8040108982
  • 02-04-2020

Answer:

$8.64

Step-by-step explanation:

.96 per every 12 pencils, so 8 times 12 is 96 and an addition 4 pencils would result in a fourth of the .96 being . 24, however that isnt logical so you would have to use the next number being 9 packs for 108 pencils

Answer Link

Otras preguntas

Why are regular fires important to gopher tortoises?
What is the length of line segment FE? Enter your answer, as a decimal rounded to the nearest tenth, in the box. FE = units
How did the Industrial Revolution affect Great Britain's social structure?
Why do covalent and ionic bonds form?
Find the area of the figure. Sides meet at right angles. No links please.
Will give brainliest for best answer!!!
1. What is the area of triangle? a) 3 in b) 6 in c) 2 in d) 5.5 in
help help help help help​
ILL MARK YOU BRAINLEIST. Finish each equation so that it has the correct solution or type of solutions: 3x + 4 = ______ no solutions3x + 4 = ______ infinite so
Write an equation that can be described by the statement: y is equal to 1/3 of x.