raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

2) Brenda spent $24 on a magazine and some
candy bars. If the magazine cost $3 and
each candy bar cost $3, then how many
candy bars did she buy?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-04-2020

Answer:

  7

Step-by-step explanation:

Each item cost $3, so for $24, Brenda can buy 24/3 = 8 items. If one of those is a magazine, the other 7 were candy bars.

Answer Link

Otras preguntas

What is Linear Mime?
what is the answer for h/8=3/12 in algebra
is 3/10 equivalent to 9/30
how to get answer in ratio fraction in simplest form ? 6 poodles out of 18 dogs
As the wavelength increases, the frequency (A) decreases and energy decreases. (B) increases and energy increases. (C) decreases and energy increases. (D) incre
Which three amendments were passed shortly after the Civil War? the First, Second, and Third Amendments the Thirteenth, Fourteenth, and Fifteenth Amendments the
1. Describe one major difference in human behavior before and after the Agricultural Revolution, 10,000 years ago
how does the endocrine system respond to hunger
why would an asteroid have a difficult time of holding a probe or person?
Y=4x+8 Y=5x+1 I cant figure out this math problem