icampbell icampbell
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

Cynthia paid $11 for two notebooks and one pack of pencils. The pack of pencils costs $4. What equation can she write to find the price of each notebook?

Respuesta :

ximenacardenas2304
ximenacardenas2304 ximenacardenas2304
  • 04-04-2020
11$ - 4 pencils = 7
then divide by the amount of notebooks, 2. So the answer would be: $3.50
So an equation you can use to solve this is: 11 - 4 / 2
Answer Link

Otras preguntas

My boss is pregnant is it ok to knit him and his husband a baby sweater?
spade realty sold lots for $23240 per hectare . what is total sales values if the lots in hectare were 2,3,4 ?
What happened to Old Major? A. He died peacefully in his sleep. B .Mr. Jones sent him to a neighboring farm. C. Mr. Jones killed him for the meat. D. Mr. Jones
PROJECT: SUMMARIZE IT! The ability to summarize information is a vital component of understanding the information you read in your coursework. To summarize info
Subtract the following complex numbers: (11-7)-(16-11) A. 5+ 4i OB. 5-18i O C. -5-18i OD. -5+4i
i hate this brainly thing so so so much
Any gîrls here interested in zööm
I need help with project
Determine the solution for 72 = 3(5b − 1). b = 3.5 b = 4.6 b = 5 b = 14.2
CAN YOU PLES FRIEND ME