amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How do u turn 67÷100 into a fraction need help plz
Él me da las flores ________.
A picture 1.5 in by 2.5 in is enlarged in the ratio 5:8. Find the dimensions of the enlarged copy.
porpose a condition or parameter of the simulation that could explain the trends in the populations of red, tan, and brown beetles. did the condition stay the s
Write an equation for the line whose slope is 7/2 and which contains the point (-12,-9)
Which does a traditional camera need in order to capture images
which of the following graphed functions doesnt represent a function
Twice last​ month, Judy Carter rented a car from a car rental company and traveled around the Southwest on business. The company rents its car for a daily​ fee,
what factors gave the United States the potential to become the most powerful nation in the world when it entered ww2
Can Somebody Solve This Inequality? Show Work