Sarakarmendariz
Sarakarmendariz Sarakarmendariz
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Goran bought 7 pounds of sugar for $4 . How many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

OneTrackMind
OneTrackMind OneTrackMind
  • 02-05-2020

Answer: $1.75

Step-by-step explanation:

Divide 7 by 4 to get 1.75.

Convert that number into a dollar amount and you are done!

The question may want you to round the number to the nearest dollar, if that is the case, the answer is $2.00

Answer Link

Otras preguntas

which made it possible for mongol armies to conquer
Which set of side lengths will form a triangle A: 16ft, 4ft, 21ft B: 30ft, 30ft, 60ft C: 12ft, 12ft, 20ft D: 3ft, 5ft, 10ft PLS HELP
I hate math sm I can’t understand any of this even though its probably so simply
haiiii can you help my question??11. After reading the text the readers would probably…A. Know how to make Fried Tofu in Chili Soy Sauce.B. taste the most delic
Which are the bones of the axial skeleton? Check all of the boxes that apply.
A type of painting that is large and semi-detailed it uses large broad strokes
Help me with this question
Which of the following devices is used in this experiment to separate the different wavelengths emitted by the light source?.
What is the domain of the square root function graphed below? 4 -6 4 -2 6 X 15 6
Please help! 20 Points! Will give brainliest if correct!