chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

I need help on this question
I’m confused on this one
What would be the cash balance in the general ledger if a credit of $2,000 is posted to the cash account that had a beginning balance of $10,000 before posting?
Jennifer edwards can subscribe to a newspaper for $99 for a year, $67 for eight months, $38 for four months, or $0.30 per day. which is the best buy? $99 for a
Convert 4.5 hours to seconds
lori recently quit her job and decided to start her own company, which will sell makeup to small beauty salons. What should she do next in order to market her c
Which of the following statements of kinetic molecular theory explains the compressibility of gasses as compared to liquids and solids? Gases are made of molec
Please help with my algebra homework and explain if you can
Find an equation of the line that passes through the points (-0.5,0.75) and (0.75,-0.5)
what is the factorization??