catsRfordogs
catsRfordogs catsRfordogs
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Between an 8-pack of paper towels for $7.92 or a 12-pack for $11.64, the 8-pack would be cheaper. True or false.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-05-2020

Answer:

false because the 12 pack is cheaper

Step-by-step explanation:

7.92 divided by 8= 0.99

11,64 divided by 12= 0.97

false because the 12 pack is cheaper

Answer Link
seenavengasseri2010 seenavengasseri2010
  • 04-05-2020

Answer:

in my opinion, the 8-pack of paper towels for $7.92 would be cheaper is

Step-by-step explanation:

True, because 12-pack for $11.64 is more costlier

Answer Link

Otras preguntas

if I had enough money I would fly (begin with had)​
Evaluate the expression -2a+1: 1) a≥2 2) a<1 3) -1 ≤ a <2​
1. Pick a correct sentence. a) Youth should not be held responsible for the climate change. b) We should visit a lake that Jeremy recommended so much. c) Th
how to get 85% of 1600
Draw 2 diagrams for single, double and triple covalent bonds formed in differant molecules.​
8sin2θ+2sinθ−1=0 for all values of θ between 0∘ and 360∘.​
Raja Ram Mohan Roy founded the_______
Which nuclide decays more quickly: bromine-80 or magnesium-28?
23 X 4 1/6+37 x 4 1/6
Carly recorded the number of food items bought at different prices at a supermarket using the histogram below. Which measure of variability would be best to