LaxGirl LaxGirl
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELPPPP
Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much.

Which is more expensive and by how much?

Respuesta :

aswan4490
aswan4490 aswan4490
  • 04-05-2020

Answer:

The peanuts are more expensive by 12 dollars because it is only 2 pounds more

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

help please!!! asap please!
who is the God of love benevolence and forgiveness​
6th grade edge answer
Suppose you wanted to know how many grams of KCl would be left if 350mL of a 2.0M KCl solution were evaporated to dryness. b. How would heating the solution aff
Please help! I don’t have a time limit, so take you’re time!
is the moon flat tell me if it it
Which diagram models a hypothetical situation in which every location on earth would have 12 hours of daylight and 12 hours of darkness per day?A. Earth orbits
Question 5 1 pts 5. Tú ensayos en la clase de inglés. O escriben o escibimos O escribes O escribe
ASAP!!! Help me please this is due in a day! And I got so confused........ So can you guys help? By filling in the blanks(empty box) with the answer and the nam
What is 19% as a decimal and a fraction?