jadeco22 jadeco22
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

4 bags of popcorn cost $5.00. If each bag costs the same amount, how much do 3
bags of popcorn cost? (Write the answer only, do not include the dollar sign)

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-05-2020

Answer:

2.40

:))

~Savannah

Answer Link
danielg1703mecom danielg1703mecom
  • 04-05-2020

Answer:

each bag cost 0.80 and 0.80*3=

2.40

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

?? can someone help plzzz
What are four characteristics that living things share?
explain how the values of h and k in y=|x-h|+k affect the graph of y=|x|
Él me da las flores ________.
Median AM and CN of △ABC intersect at point O. What part of area of △ABC is the area of △AON?
Which of the following is not a purpose of the propaganda campaign? A) to encourage people to buy war bonds B) to engender racism against the Japanese and Germ
What is the exact solution to the equation 2^x+2 =5^2x ? A) −2ln2/2ln5−ln2 B) −ln2/2ln5+ln2 C) ln2/2ln5+ln2 D) 2ln2/2ln5−ln2
how do i write the equation for slope:1/4, y intercept:-5
what mineral is heavily mined in the western united states?
coin had a value of $257.00 in 1995. Its value has been increasing at 9% per year. What is the total value after 5 years? When will the coin be worth $600.? 2.