kimberlylabadie
kimberlylabadie kimberlylabadie
  • 05-05-2020
  • Mathematics
contestada

FIND THE UNIT RATE:

A 40 lb. bag of potatoes cost $24

Respuesta :

rojasadan366
rojasadan366 rojasadan366
  • 05-05-2020
Wdym by unit rate? I’m guessing u divide 40lb by $24
Answer Link

Otras preguntas

Nosotros _____________ de Nueva York.
Ontario and Quebec are known as the heartland of Canada because
If f(x) = 5x + 40, what is f(x) when x = –5? A. -9 B. -8 C. 7 D. 15
Jaime has 16 grapes. Samantha has 20 grapes. Each girl eats of her grapes. Which statement is true? A. Jaime ate more grapes than Samantha did. B. S
Which of the following describes a major difference between China and the Soviet Union between the end of World War II and today? A. Communism collapsed in t
Where did the Vikings raid in the 800's and 900's? What was the response of the European lords to the raids?
What number represents the same amount as 2 hundreds 14 tens 3 ones
Match the letter of the definition with the words below sequence of events
Jake has already written 3 pages, and he expects to write 1 page for every additional hour spent writing. Write an equation that shows the relationship between
Newton's first law of motion states that an object remains at rest unless a(n) ____ force acts on it.