janie2 janie2
  • 02-09-2016
  • Mathematics
contestada

What real world problem can i use for the equation 8b+6=38

Respuesta :

catherlevi
catherlevi catherlevi
  • 02-09-2016
Joe wants 38 pennies by the end of 2 weeks. He has 6 pennies. He plans to collect 8 buttons a day. How many days will it take for him to get 38 pennies?
Answer Link

Otras preguntas

Vassil rounded to the nearest half to estimate the product of 5/8 and 8/9 how do the estimated and actual products compare
A horse continues to apply a force in order to move a cart with a constant velocity. Explain.
Invisible damage to the body resulting from repeating a movement often is a _______________.
You toss a coin twice. Which calculation proves that landing on tails for the first toss and heads on the second toss are independent events?
A full-time college student has just become a college dropout. the likelihood that alcohol was a factor in the student's dropping out is about:
Th sepoy mutiny in India is MOST similar to which event in China
A 2 gallon bottle of fabric softener costs $28.16. What is the price per cup
Please help me branniest
What is the measure of angle A? Enter your answer as a decimal in the box. Round only your final answer to the nearest hundredth. [ ° ]
Suppose babies born in a large hospital have a mean weight of 3242 grams, and a standard deviation of 446 grams. If 107 babies are sampled at random from t