JahCwp063 JahCwp063
  • 02-09-2016
  • Mathematics
contestada

shakira pay $33 for 22 pounds of peanuts at the price per pound is the same how much will she could have to pay another to buy 15 pounds of peanuts

Respuesta :

MaMariah
MaMariah MaMariah
  • 02-09-2016
$33/22=$1.5 per pound $1.50 x 15 pounds = $22.50
Answer Link

Otras preguntas

What generalizations can we make about the kinds of people who tend to support democrats and those who tend to support republicans?
Who was the 11th president of The United States Of America?
Which supreme Court decision did brown v. Board of education (1954) overturn
Sort each characteristic of a culture into the correct category Haida , Both , Maori
explain how a bar model can be used to show a subtraction problem
-6x-7=3x+11 how to solve this problem
What approaches do supermarkets use to offset variations in customer traffic intensity?
Why did Croatia and Slovenia declare their independence from Yugoslavia?
what is the value of y ?
could someone please help!!!