Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

What claim does Jefferson present in the preamble of the declaration and what support he say he will provide?
Which enlightenment thinker can be accredited with the constitutional principle of separation of powers?
what is 5879 rounded to the nearest hundredth
find four consecutive even integers such that 2 times the sum of the first and second is 14 more than 3 times the fourth.
Help I truly don’t understand anything
The way in which your emotions affect your physical and overall health is part of?
The walls of the tombs inside the pyramids were painted with a. pictures of the deceased b. his family c. a list of his accomplishments d. all of the above
Summerize the key events of the french and indian war. I just need two at most 3 sentences please help
identify the making clause in the sentence below. then decide if the subordinate clause is used as a noun,adjective,or adverb. after we have read the story,we w
Manny's trainer wants him to do some anaerobic exercises to prepare for his upcoming competition. Which of the following would be the best option? Running Te