keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

Subtract. –84 – 55 a. –29 b. –139 c. 29 d. 139
The county animal park is shaped like a triangle. Two perpendicular sides of the park measure 2.3 miles and 3.4 miles. What is the area of the animal park? a.
If c = 18, what is 2 x (74 - c)?
Which of the following statements is true? A. 15 + 0 = 0 B. 15 – 0 = 0 C. 0 ÷ 15 = 0 D. 15 ÷ 0 = 0
There are ________ of muscles that are responsible for chewing movements or mastication. A. Two pairs B. Three pairs C. Four pairs D. Five pairs
if the mass is 180g and the volume is 90g what is the density
Describe how the English-speaking population first came to Australia.
80% of what number is 94
It is recommended that an adult drink 64 fluid ounces of water every day. Josey has already consumed 700 milliliters of water.How many more liters should he dri
The Mycenaeans were located in this country.