eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

how did early government support economic growth in River valley civilizations​
Who founded the Salvation Army in London, 1865?
A container of gas is initially at 0.500 atm and 25 degrees Celsius, what will be the pressure at 125 degrees Celsius?​
In this excerpt the author characterizes Karin’s actions to reveal that Karim
is 2:14 and 3:42 equal?
How do researchers investigate ideas and principles about nature? A. by using the scientific process to study their surroundings B. by taking classes taug
Johnny's bank offered him a 4.95% interest rate for his mortgage. If he purchases 3 points, what will be his new rate?
Place the indicated product in the proper location on the grid. (2x - 3y )(4x - y )
Where are the challenges of human interactions?
Which of the three branches of government interpret the Constitution?