apullum06 apullum06
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of blueberries can you buy for $1.00 if 1 pound is $4.00

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-10-2020

Answer:

1/4 lbs

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1 lb               x lbs

------------- = -----------

4 dollars      1 dollar

Using cross products

1*1 = 4x

Divide each side by 4

1/4 = x

You can buy 1/4 of a lb for 1 dollar

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best describes Roosevelt's beliefs about U.S. foreign policy in Latin America? A. American interests were best focused on domestic polici
Jenny drew a figure in art class. Does it have rotational symmetry? If yes, what is the angle of rotation.
pleaSe help!!! & explain
In your own words, explain the difference between the nominal interest rate and real interest rate.
Help me with these questions please
Write an argument for arguing with people for learning online courses? Thesis is, Online learning has become one of the most popular ways of gaining access to a
start with y=x 3. vertical stretch by a factor of 2; translate 1 unit to the left and 3 units up. what is the equation, domain, and range?
Identify Cause and Effect What branch of government organized the federal courts?
Can someone answer all 3 thanks.
Help, i do not know how to solve this