velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following geological features forms at a subduction zone between an oceanic plate and a continental plate? A.) Mid-ocean ridge B.) The Lithosphere
Sam bought chocolate bars for $1 each, and then sold them for $2 each. How much profit, in dollars, did Sam make for selling each one of the chocolate bars?
21. Evaluate f(x) = 3x + 8 for x = 1.
Which phrase best completes the diagram of the juvenile criminal justice process?
Tom and Lynda also inform you that the monthly individual membership fee is $100and that the monthly family membership fee is $160. Hercules offers a 10% discou
nishan bought 7 marbles Rs.x per each. if he gave Rs.100 to the shop keeper. what is the balance he would receive?
The manufacturer of a certain engine treatment claims that if you add their product to your​ engine, it will be protected from excessive wear. An infomercial cl
Pablo graphs a system of equations. One equation is quadratic and the other equation is linear. What is the greatest number of possible solutions to this system
what is a implied Main idea
What is historical inquiry?