estrellavaldez2002 estrellavaldez2002
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

10 ) Jason bought a soft drink for 4 dollars and 9 candy bars. He spent
a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

leesa911
leesa911 leesa911
  • 02-10-2020

Answer:

Candy bars cost $2

Step-by-step explanation:

If you take the $22 and subtract 4 you will get $18 which 18 divided by 2 is 9 so each candy bar cost $2.

hope this helps

Answer Link
paymeatdss
paymeatdss paymeatdss
  • 02-10-2020

Answer:

55

Step-by-step explanation:

11-29*2837=29373

dishd

jeudhd

ehdhxjs

e

d

d

d

d

d

d

d

f

g

Answer Link

Otras preguntas

Which satemeant describe proteins? Select three options.
PLS HELP!! WILL GIVE BRAINLIEST!!
The set designers of a school play need to determine the cost of the gold paper they’ll need to create stars in the shape of the shaded region in the figure bel
what is a metathesis reaction​
All of the following relationships have the same y-intercept and slope except.
don't answer this please Brodies
Sonya has a collection of gold and silver coins, 65% of her collection consists of gold coins. 70 of her coins are silver. What is the total number of coins in
simplify the expression c+5+10
why did Prithvi Narayan Shah invade nuwakot at first state any one region​
Please please please help