jasmine15861 jasmine15861
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

( PLEASE HELP) The ferry family rented 50 chairs for $150. Which expression can be used to find the cost per chair?

A) 50 chairs/ $150

B) $150/50 chairs

C) $50/ 150 chairs

D) 150 chairs/ $50

Respuesta :

dyercorbin13 dyercorbin13
  • 02-10-2020
$150/50 the answer is B
Answer Link
tishbarrett tishbarrett
  • 02-10-2020

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the noun for agree
the Sanchez family is going on vacation with a drive for 3 hours at the speed limit of 65 miles how many miles will it travel
is 7.031 greater than 7.03
A persn uses 750 kcal on a long hike. Calculate the energy used in both units: a. joules b. kilojoules
an apple orchard sells apples in bags of 10 the orchid sold a total of 2430 apples one day how many bags of apples was this
a main reason that the age of revolutions initially failed to achieve widespread change in some nations of Europe was because?
At a pet store the ratio of cats to dogs sold was 10:1. If there were 60 cast that were sold, how many dogs were sold?
Why is physics the most basic science?
unit rate $7.95 for 5 pounds
What is the answer to 52-x²+x=10?