bensjsjsjjssj bensjsjsjjssj
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peanut butter is selling $3.99 for a 23 ounce jar and $6.99 for a 60 ounce jar which size has the better (lower )cost per price per price ?

Respuesta :

lrc1416 lrc1416
  • 03-10-2020

Answer:

6.99 for a 60 ounce jar

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

is the formation of new individuals
Which words in the sentence are the predicate nominatives? Hannah may be a clerk or messenger this summer. Choose all answers that are correct. A. cler
$79.95 rounded to the nearest cent
name the explorer who believed columbus had found new land and for whom america was named
The difference between the solutions to the equation x squared = a is 30. What is a? Show that your answer is correct.
If a car a have mileage rating of 49miles per gallon. If the car makes a trip of 279 miles, how many gallons of gasoline will be used
Solve the system of equations. 5x + y = 9 3x + 2y = 4 (−2, 5) (1, 4) (2, −1) (4, −4)
In what areas of North Africa do the majority of the people live, and why?
If a person burns 2171 Cal each day, how much energy (kJ) does she burn in 2 days?
what was the concordat of 1801?