lili9141978 lili9141978
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Antonio is at the grocery store. His favorite mac and cheese costs $1.60 per box. There is a sale: Buy 4 boxes, save $1. How much will the mac and cheese cost if he buys 4 boxes?

Respuesta :

ARTiller97
ARTiller97 ARTiller97
  • 03-10-2020

Answer:

$5.40

Step-by-step explanation:

1.60 times 4 equals $6.40 and subtract the dollar off

Answer Link

Otras preguntas

The ion with 86 electrons, 142 neutrons, and a 4+ charge
A math teacher keeps her wall-sized graph paper in a box shaped like a triangular prism. The triangular face of the prism has a base of 21 cm and a height of 16
If a train going 60 m/s hits the brakes, and it takes the train 85 seconds to stop, what is the train's acceleration?
All of the following are examples of whole foods except:
suppose that you are offered a job that pays you $2000 the first month with a raise every month after that. you can choose a 400$ raise or a 15% raise. which op
no links please and thanks
Calculate the [H+] in a 1.0 M solution of HA
Persuasive essay about human needs
How do I solve for x and y?
what is this one too i dont know im lazy right now