IranAlexia IranAlexia
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Tammy brought 3 apps for $2.40. At the same price, how much would 10 apps cost​

Respuesta :

CHERLYNnotCHERRY
CHERLYNnotCHERRY CHERLYNnotCHERRY
  • 01-11-2020

Answer:

The answer is $8.00.

Step-by-step explanation:

First, you have to find how much for each app so you have to divide by 3 :

3 apps = $2.40

1 app = $2.40 ÷ 3

1 app = $0.80

Next, you have to multiply it by 10 :

1 app = $0.80

10 apps = $0.80 × 10

10 apps = $8.00

Answer Link

Otras preguntas

It costs $3.99 for 25 fl. oz. of detergent. What is the unit rate?
The price of a pair of ahoes increases from $55 to $72. What is the percent increase to the nearest percent
can someone pls help i'm not good at this
What are the colors of warning signs indicating upcoming hazards?
Find the area of the following ellipse (round to nearest tenth). 2a = 10 cm; 2b = 24 cm. Area = ? cm2
The poster below is from 1917: What is the most likely purpose of this poster? To recruit Canadians to join the British army To encourage Americans to fight al
Can I have some help with this plsssss
1/3 times the sum of a number and 2.6 is 4.9
A thin piece of wood of uniform density in the shape of an equilateral triangle with side length 3 inches weighs 12 ounces. A second piece of the same type of w
PLEASE ANSWER ALL QUESTIONS 50 POINTS BRAINLIEST IT'S EASY