Janicearr Janicearr
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jan buys x pounds of apples for $6. The apples cost $2 per pound. The cost can be modeled
by the equation 2x = 6. Plot a point the number line to represent the value of x.
+
0
+
1
+
2
+
3
+ +
4 5
+
7
+
8
+
9
6
10
11
12
13
14

Respuesta :

deonarinekameal37
deonarinekameal37 deonarinekameal37
  • 02-11-2020

Answer:

3 this is the answer for the question

Answer Link

Otras preguntas

In ΔOPQ, the measure of ∠Q=90°, OQ = 39, QP = 80, and PO = 89. What ratio represents the cosine of ∠P?
Find all the roots of the equation [tex] {x}^{6} - 64 = 0[/tex]​
write 7 087 000 in standard form​
who is a jewel in a play "The Lion and the jewel​
The American with disabilities Act protects people against discrimination because of their mental disability
Your internal network is protected from Internet attacks by a Cisco firewall. To improve security, your supervisor suggests installing a Fortinet firewall betwe
what if the asteroid that killed all the dinosaur was a UFO and we are the Aliens
How did the Nile River influence the Egyptians beliefs about death and rebirth? How do you think that belief might have influence their art?
Choose all the factors of 5. (Check all that apply.) 1 3 5 2 4
I need to find a but I don’t know how to, could you please explain