taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Ethan has a box of assorted tea bags. There are seven green tea bags, six peppermint tea bags, five lemon tea bags, and six plantation mint tea bags in the box.
EXPERTS/ACE/GENIUSES PLZ HELP
Read the excerpt from chapter 7 of The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde.The middle one of the three windows was half-way open; and sitting close beside i
Which period makes up the stage of development called childhood?
the mass of one liter of water at at room temperature is approximately 1kg. about what mass would a liter of hydrogen peroxide have?
how do you solve it and what is the answer
Solve for z -p(51+z)=dz+84
In the above excerpt about the leaders of people at war, Voltaire critiques _____ . Select all that apply.
Which answer choice shows the correct capitalization for the following proper noun? mr. ed
When the human body mobilizes its defenses against a pathogen the body recognizes the pathogens?