jovoncox4 jovoncox4
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Alfredo bought 3 new notebooks for school. He paid $2.49 for
all the notebooks. Which equation can be used to find n, the cost
of each notebook?
A
3n = 2.49
© 2.49 + n = 3
8
2.49n = 3
D 3 + n = 2.49

Respuesta :

mattdunkel13 mattdunkel13
  • 03-11-2020

Answer:

3n=2.49

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

An alternating current consists of charges that ?
the organ systems are consistently working together to maintain __________. a) homeostasis b) resting potential c) action potential d) nerve impulses
Help! I don't get this
Insulin is a protein that is used by the body to regulate both carbohydrate and fat metabolism. A bottle contains 375 mL of insulin at a concentration of 40.0 m
Solve x + 3y = 9. 3x – 3y = –13
Imagine you are an advisor for a sitting US president. You have just received word that three small boats appear to have attacked a US port. The president wants
label the place value for 987,164.302
write $ 55.26 in expanded form
what progress did the Greeks under Pericles make toward democratic government
to measure the distance from the U.S. Istanbul, Turkey you would most likely use